klocki hamulcowe do roweru

Czym są klocki hamulcowe?

W przypadku planowania wymienienia klocków hamulcowych, warto zorientować się, co będzie nam potrzebne. W sklepach dostępne są różne klocki hamulcowe. Warto dowiedzieć się, jakie będą najlepsze do naszego roweru.

Klocki hamulcowe do roweru

Wyróżnia się dwa typu hamulców. Mowa tutaj o mechanicznych oraz hydraulicznych. Te pierwsze uruchamiane są poprzez stalową linkę. Podobnie sytuacja wygląda w hamulcach szczękowych V-Brake oraz szosowych. Warto zaznaczyć, że w przewodach hydraulicznych znajdować się będzie płyn hamulcowy. Warto podkreślić, że hamulce mechaniczne są stale wypierane przez hydrauliczne wersje. Montowane są przeważnie w tańszych rowerach górskich, a także trekkingowych. Często stosowane są w modelach szosowych oraz przełajowych. Odpowiednio dobrane klocki hamulcowe wpłyną na:
– bezpieczeństwo
– lepszy komfort
– możliwość szybszej jazdy

klocki hamulcowe do roweru

Jakie klocki wybrać?

Trzeba też wspomnieć o tym, że hamulce mechaniczne są proste w budowie, a ich skuteczność jest niestety gorsza. Żeby zamontować w rowerze hamulce tarczowe, potrzebne będą dwa elementy. Mowa tutaj o piastach, które pozwolą montować tarczę, a także o specjalnych mocowaniach na ramie oraz widelcu. Umożliwią one przykręcanie zacisków hamulca. Warto też wspomnieć o fakcie, że wyróżnia się dwa najpopularniejsze standardy mocowań. Mowa tutaj o PM oraz IS. Warto zaznaczyć, że hamulec w systemie PM mocowane będzie bezpośrednio do ramy, a także widelca. Natomiast sytuacja w przypadku IS jest nieco inna, bowiem potrzebny będzie dodatkowy adapter, a także zacisk. Trzeba też pamiętać o tym, żeby klocki hamulcowe kupować od sprawdzonych oraz renomowanych producentów. Dzięki temu zwiększymy jakość tych części. Odpowiednio dobrane powinny posłużyć przez więcej niż jeden sezon. Warto je kupić nie tylko w sklepach kolarskich, ale także w internecie.