Jakie siodełko rowerowe kupić?

Wybierając siodełka rowerowe, należy kierować się nie opiniami, a własnymi preferencjami. Jest to kwestia niezwykle indywidualna, ponieważ każdy kolarz charakteryzuje się inną budową miednicy i rozstawem kości kulszowych. Nie warto więc przejmować się zdaniem znajomych czy posiłkować forami internetowymi. 

Rodzaje siodełek rowerowych

Siodełka rowerowe są oferowane w trzech głównych rodzajach, to jest:
– siodełka do roweru miejskiego;
– siodełka do roweru szosowego;
– siodełka do roweru górskiego.
Wyróżniają się one odmiennymi rodzajami, kształtami, zastosowaniem oraz budową.
Siodełka do roweru miejskiego są dość szerokie, a także grubo wyściełane. Nazywa się je „kanapami”. Zwykle jeździ się na nich w pozycji wyprostowanej, a co więcej – idealne do tras, które liczą nie więcej, niż kilkanaście kilometrów dziennie. Są wygodne, jednakże dla dłuższych przejażdżek mogą stać się uciążliwe. 

Do roweru górskiego z kolei sprawdzają się najlepiej siodełka twarde i węższe w stosunku do „kanap”. Są one dedykowane profesjonalistom i tym, którzy jeżdżą codziennie nawet kilkaset kilometrów. Ich budowa pozwala uniknąć odparzeń. Niektóre modele są wyposażone w dziurę na środku, która odciąża wrażliwe części ciała, w szczególności u mężczyzn.

Siodełka do roweru szosowego to ostatni z rodzajów siodełek. Są one bardzo komfortowe – posiadają twardą i cienką wyściółkę, dzięki której kontakt ciała z siodełkiem jest ograniczony.