rower górski

Rower górski MTB – nie tylko do wyczynowej jazdy

Rowerzystów łączy miłość do dwóch kółek, jednak nie każdy z nich tę miłość rozumie tak samo. Rower może być dla nich sposobem na szybkie przemieszczanie się po mieście, może dawać im frajdę podczas weekendowych wycieczek lub pozwalać na rywalizację w sportowych wyzwaniach. Różne sposoby jazdy to też różne typy rowerów. Wyjątkowy popularny jest jednak jeden – rower górski MTB – oto dlaczego.

MTB – czyli co?

MTB to skrót od angielskiego Mountain Terrain Bike co sugeruje rower do jazdy górskiej. W praktyce oznacza to jednak bardziej uniwersalnego rozwiązanie. Rowery MTB doskonale sprawdzają się w terenie, nie każdy z nich pozwala jednak zdobywać typowo górskie szlaki rowerowe. MTB to na dobrą sprawę szeroka grupa typów rowerów, które pozwolą na komfortową jazdę turystyczną lub właśnie na pokonanie górskich podjazdów.

Zasadniczo rowery MTB mają kilka cech wspólnych. Te charakterystyczne elementy budowy roweru to:
– stosunkowo niewielka, ciężka i wytrzymała rama;
– amortyzatory na przodzie roweru, a w niektórych przypadkach również w sztycy pod siedzeniem;
– szerokie opony z głębokim bieżnikiem.

Jak wybrać odpowiedni model?

Rower górski MTB to szeroka oferta rowerów. Na szczęście dzieli się je na kilka typów, dzięki czemu łatwiej można wybrać rower najlepiej odpowiadający preferencjom rowerzysty. Wyróżnia się między innymi:
– rowery górskie typu XC – uniwersalne rowery, zarówno do turystyki, jak i jazdy sportowej w terenie;
– MTB turystyczne – rowery dla amatorów turystycznej jazdy;
– trail – rowery na górskie ścieżki i trasy rowerowe
– enduro – do zaawansowanej jazdy z dużą ilością skakania i zjazdów;
– downhill – do ekstremalnych zjazdów po trasach z dużą ilością kamieni czy korzeni.

rower górski MTB

Podczas wyboru warto zawsze wziąć pod uwagę dwie kwestie: jak najczęściej taki rower będzie wykorzystywany oraz to na jak bardzo ekstremalne warunki chcemy się decydować podczas jazdy tego typu rowerem.