Skarpetki na rower – jaką mają rolę i co wybrać?

Podstawowe wyposażenie każdego rowerzysty czy kolarza to kask. Jest on obowiązkowy, gdyż ma chronić głowę przy upadku. Kolejną ważną częścią stroju są buty. Bardziej zaawansowani kolarze kupują specjalne wpinane w pedały, które poprawiają komfort jazdy. Do tego również ważne są spodenki z wypełnieniem. Jednak mało kto wie, że istotną rolę odgrywają też skarpetki.

Jakie funkcje pełnią skarpetki?

Skarpety rowerowe maja za zadanie chronić nogę kolarza przed otarciami o korbę. Długie skarpety rowerowe sięgające zakrywające łydki to dodatkowy materiał, w który może wchłonąć pot. Dzięki temu niwelowane jest nieprzyjemne uczucie spływających kropel po nogach. Podnosi to znacząco komfort jazdy kolarza.

Niektórzy rowerzyści zakładają skarpety w jaskrawych kolorach. Panuje wśród nich teoria, że dzięki wyrazistym kolorom są lepiej widoczni na drodze, w momencie gdy zaczyna się ściemniać, a światła samochodu nie są jeszcze tak efektywne jak w nocy.

Jakie skarpety rowerowe będą odpowiednie?

Nie należy przede wszystkim sugerować się ceną, gdy nie musi ona wcale być adekwatna do jakości skarpet. Ważny jest materiał z jakiego zostały wykonany.

Odpowiednie skarpety na rower powinny utrzymywać stopę suchą i chłodną. Idealnie sprawdzą się te z systemem Coolmax. Skarpety powinny być dobierane odpowiednio do charakterystyki roweru. Jeśli jest to tak zwana szosa to powinny być cienkie i oddychające, za to na rower MTB idealne będą grube, które uchronią stopę przed ewentualnymi zadrapaniami.